porod na klinice ALTAVET

POROD NA KLINICE ALTAVET, PRAHA-MALEŠICE

ošetřující lékař: MVDr.Jiří Hejda

 

        Je to již více jak rok co nám při porodu uhynula naše ani ne dvouletá fenečka Daphne Hawortia. Rád bych se s vámi touto cestou podělil o to, co se tehdy stalo a jak to vlastně celé dopadlo.

        Vzhledem k tomu, že Dafinka byla naše první chovná fenečka, tak jsme její nakrytí, březost a přípravy na porod dost řešili. Zažil jsem už sice několik porodů fenek mé mamky, ale přece jen toto bylo pro mě/nás „poprvé“. Dafinku jsme nakrývali na konci roku 2009. Zrhuba po měsíci jsme byli na sonu, kde se březost potvrdila a paní doktorka nám sdělila, že štěňátek bude mnoho. Dafi byla v dobré kondici a vše probíhalo výborně. Pár dnů před porodem jsme byli na kontrolním sonu a nechali jsme udělal RTG snímek. Bylo potvrzeno 4-5 štěňat a zdravotní stav fenky byl výborný, tak jsme se těšili na nové přírustky.  V pondělí 18.1.2010 večer začala být Dafinka neklidná a bylo nám jasné, že porod je na spadnutí. V úterý zhruba ve dvě hodiny ráno jí praskla plodová voda, ale žádné další známky porodu nebyly. Dafinka netlačila, stahy se nedostavily, byla neklidná a třásla se. Krom plodové vody z ní začaly odcházet zelené částice. Začal jsem si stále více uvědomovat, že tento porod neproběhne hladce. Když se do dvou hodin po odtoku plodové vody její stav nezměnil, zavolal jsem na non-stop kliniku Altavet do Malešic, zda můžeme přijet. Sestra, která ten den měla službu, po konzultaci s lékařem souhlasila s naším příjezdem. Naše domovská klinika měla bohužel v tu dobu ještě zavřeno.

        Po příjezdu na kliniku nás nechali ještě nějakou dobu čekat v čekárně. Po příjmu pan doktor fenku vyšetřil pohmatem, ptal se, jak porod do teď probíhal a udělal RTG snímek. Na snímku viděl jen 3 štěňata. Říkal jsem mu, že štěňat je tam určitě víc, ale mé informace ho moc nezajímali. Rozhodl se aplikovat oxytocin. Po první injekci se mu podařilo z Dafinky doslova vyrvat už mrtvé štěně. Oxytocin evidentně moc nezabíral, i když se stahy opravdu jen lehce navodily. Po deseti minutách od aplikace první injekce alpikoval další injekci oxytocinu. Stahy se opět nepodařilo pořádně obnovit – mělo to menší efekt jak ta první injekce, ale přesto se mu podařilo porodit druhé štěně-pejska. Takto častá aplikace se mi moc nelíbila a ptal jsem se na možnosti použití oxytocinu, ale pan doktor mě „uklidnil“, že je možná aplikace po 10-ti až 15-ti minutách a rozhodl se touto metodou pokračovat. Upozorňuji, že fenu v průběhu aplikací nijak nevyšetřoval a neudělal ani kontrolní sono štěňat. Po aplikaci druhé injekce ještě aplikoval další dvě injekce zhruba v rozmezí 10-15minut. Tyto aplikace už neměly žádný význam. Jen naší fenečku zbytečně dále vyčerpávaly. Dafinka tedy dostala ani ne do jedné hodiny 4x injekci s oxytocinem. V té chvíli se pan doktor rozhodl, že opravdu bude nutný císařský řez. Udělal ještě jednou RTG snímek, kde byla zjištěna ještě další 3 štěňata. Takže jich bylo opravdu 5.

        V této chvíli nás pan doktor poslal domů, že čekat nemáme, že nám pak zavolá. Asi už v tu chvíli tušil, že to nedopadne dobře L  Byl jsem po noční a tak jsem moc nepřemýšlel, že je to nějaký divný postup a odjeli jsme s přítelkyní domů. Cestou jsme se stavili v obchodě a nakoupili Dafince Pribiňáčky na přilepšenou, aby se pak měla dobře, když se bude muset starat o čtyři štěňátka… L

        Asi po dvou hodinách, kdy už jsme byli dost nervozní, že se z kliniky nikdo neozývá, zazvonil telefon a tam se ozval pan doktor s tím, že máme čtyři štěňátka, ale že bohužel naše fenka při císařském řezu uhynula. Byli jsme šokovaný. Pro štěňata jsem nejdřív nechtěli ani jet, ale tam jsme je taky nechtěli nechat…

        Přes známé jsme začali zjišťovat co a jak a připravili jsme „nouzový“ domov pro čtyři sirotky. Po příjezdu na kliniku nás přijal pan doktor v čekárně, ale na otázku co se stalo, nedokázal odpovědět a sdělil nám, že v průběhu operace přestala fenka dýchat a pak jí přestalo být srdce, ale proč se to stalo jsme se nedozvěděli. Zajímalo nás, zda je ve vrhu nějaká fenečka…pan doktor ale nevědě…opět další věc, která nás zarazila. Zavedl nás do ordinace a tam ležela v pelíšku čtyři štěňátka. Fenky po císařském řezu ležely bezhybně a nebylo zřetelné, zda vůbec dýchají. Jediný pejsek narozený ještě před operací (jen po dvou injekcích oxytocinu) byl čilý a kňoural. Přítelkyni se to nezdálo a ptala se na jejich zdravotní stav, ale dle pana doktora už papali a jsou naprosto v pořádku. Další věc, která nám přišla poněkud zvláštní, ale nebyl moc prostor to řešit. Myšlenkami jsme byli mimo. Tělo fenky už bylo připravené v igelitu a byla nám nabídnuta kremace. O pitvě se pan doktor nezmínil. Jeho nabídku na kremaci jsme odmítli.

        Po příjezdu domů nám začala celodenní péče o štěníky. Půjčili jsme si na pomoc fenečku mé mamky Ejmi Kbeláček. Se štěňátky sice nechtěla ležet, ale alespoň nám pomáhala s očistou a vyprazdňováním. A hlavně jim nahrazovala tak trochu mámu. Moje mamka i rodinná známá Lea Smrčková mě přesvědčovaly ať tělo Dafinky odvezeme na pitvu, že se jim postup kliniky nezdá, ale já v tu chvíli na to neměl myšlenky. Hlavně jsme si s přítelkyní vůbec nepřipouštěli, že by někdo pochybil. Člověk v takové chvíli prostě nepřemýšlí a řada věcí mu nedochází.

        Pochybnosti jsme začali mít až ve třetím týdnu věku štěňat. Štěňátka – fenečky – narozené při císařském řezu se nevyvíjely tak jak by měly. Jediný pejsek vypadal dobře a měl se čile k světu. V době kdy už jiná štěňata chodí, se naše fenky jen plazily, nebo velmi špatně chodily. Fenečky měly velké problémy s kůží, měly špatnou imunitu, špatně se vyprazdňovaly. Při kontrole na naší domovské veterinární klinice Kolmá byl zjištěn špatný pohybový aparát, štěňata-fenky nebyly správně dovyvinuty, měla špatná játra, atd…a opět jediný pejsek narozený po dvou injekcích oxytocinu byl zcela v pořádku. Byla nám doporučena euthanasie fenek, a tak jsme i učinili L

        Pejsek tedy zůstal nakonec sám.  Úplně sám tedy nebyl…měl adoptivní mámu Ejmi a velkého tátu Fredyho J .V době kdy šel pejsek Hero do světa jsme se rozhodli, že to musíme nějak řešit.

        Zvažovali jsme nejdříve oslovit ošetřujícího lékaře, ale pak jsme usoudili, že to nemá smysl, protože když jsme ho kontaktovali e-mailem týden po porodu (kdy se nám ještě zdálo, že všechna štěňátka prospívají výborně), tak se neobtěžoval odpovědět. Rozhodli jsme se tedy podat stížnost na Komoru veterinárních lékařů. Stížnost byla podána na ošetřujícího lékaře MVDr.Hejdu z kliniky ALTAVET. Z KVL nám přišla odpověď, že žádají vysvětlení pana doktora a že ho zvou k osobnímu vyjádření. Měli jsme dobrý pocit, že opravdu začnou náš případ nějak řešit. Záhy na to ale přišel další dopis, že na základě předloženého dokumentu dokladující zdravotní stav feny před operací se rozhodli, že k pochybení nedošlo. Dodnes nechápeme jaký dokument měli na mysli, protože žádný takový dokument neexistuje ani neexistoval . Ohradil jsem se proti tomu vyjádření a žádal jsem o nahlédnutí do dokumentů, které MVDr.Hejda komisy předložil. Nahlédnutí bylo možné jen přímo v sídle komory, a tak jsme vyrazili na výlet do Brna. O zdravotním stavu fenky jsme se dočetli opravdu jen v souvislosti těsně před operací, zpráva z osobní návštěvy pana doktora ovšem neexistuje, faktura kterou veterinář předložil se neshoduje s naší,…no celkem silná káva. Jediné co jsem se ještě o celém zákroku dozvěděli bylo to, že třetí štěně v pořadí šlo zádíčkama a stejně byl podán 2x oxytocin, i když porod takového štěněte není možný a že Dafinka přestala dýchat cca po 30-ti minutách co byla v narkóze a hned vzápětí na to jí přestalo být srdce a že v té době byla vytažena zatím jen 2 štěňata, tzn. že zbývalo vybavit poslední štěně a dokončit operaci.

        Začali jsme si tedy zjišťovat další informace o MVDr.Hejdovi a další šok jsem utrpěli, když jsme se dozvěděli, že v době kdy „ošetřoval“ naší fenečku byl teprve půl roku po promoci (byl čerstvým absolventem fakulty veterinární hygieny a ekologie).

        Položme si tedy otázku, zda je vůbec možné, aby takto čerstvý absolvent fakulty veterinární hygieny a ekologie zvládl sám s jednou sestrou vést komplikovaný porod zakončený císařským řezem?

        Reagoval jsem dalším dopisem na komisy KVL ČR a bylo mi opět odpovězeno, že pro nedoložení dalších důkazů nemůžou změnit své stanovisko. Jinými slovy – nemáš pitvu, tak se nehodláme tvým případem vůbec zabývat.

        Oslovil jsem i samotnou kliniku ALTAVET, kde se nám paní majitelka MVDr. Machová „vysmála“. Dle jejího názoru byl postup MVDr.Hejdy zcela v pořádku.

        Žádal jsem ji tedy o vysvětlení některých postupů a byl jsem šokován odpověďmi typu:

  • ultrazvuk se neprovádí rutině u všech porodů, pokud není pochybnost o vitalitě štěňat (samozřejmě rádi bychom prováděli, ale čelíme pak pro změnu stížnostem ohledně výše účtu)
  • na opakování injekcí oxytocinu existuje několik protokolů, každopádně jeho případná vyšší dávka již jen nemá žádoucí účinek,….

(přímo na stránkách výrobce se ale dočtete že: Aplikaci oxytocinu by mělo předcházet pečlivé klinické vyšetření vylučující obstrukci porodních cest (abnormální poloha plodu vylučující korekci), opatrnosti je třeba u fen vysílených, s příznaky toxemie…..Použití oxytocinu jen vzácně doprovází vedlejší reakce, které obvykle souvisí s předávkováním a nesprávnou indikací. Předávkování se projeví v podobě nadměrných nebo tetanických kontrakcí, ruptury dělohy, fetálního úhynu nebo úhynu matky. Aplikace nižších dávek není riskantní ani pro fenu (ruptura dělohy) ani pro štěňata (odloučení placenty).

        Nevím co více k tomuto nešťastnému porodu napsat, fenku už nám to stejně nevrátí, ale tak asi jen to, že jediný kdo věří tomu, že MVDr.Hejda nepochybil je jeho domovská klinika ALTAVET v čele s MVDr.Machovou a Komora veterinárních lékařů ČR.

 

        Na závěr bych chtěl touto cestou moc poděkovat hlavní poradkyni chovu MSBMK paní Heleně Pešátové a dalším chovatelům a přátelům, kteří se mi snažili v naší nelehké chvíli poradit, jak odchovat všechna štěňátka, ale náš boj byl už bohužel předem prohraný.

 

Za CHS KBELÁČEK Ondřej Miclík

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz